Historia fotobudki | MagicSelfieMirror.com.pl

Fotobudka dzisiaj jest nieodzownym elementem wesela i częstym gościem na imprezach okolicznościowych i eventach firmowych. Jednak pierwsze fotobudki miały niewiele wspólnego z dzisiejszymi.

Pierwsze fotobudki powstały jeszcze w XIX wieku. Pierwszy patent maszyny robiącej zdjęcia datowany jest na rok 1888, a jej autorami byli William Pope i Edward Poole z Baltimore w USA. Projekt amerykańskich wynalazców jednak nigdy nie doczekał się realizacji, a pierwsza działająca fotobudka powstała rok później, w 1889 roku stworzył ją Francuz T. E. Enjalbert. Fotografująca maszyna autorstwa Enjalberta pokazana została światu na Światowych Targach w Paryżu w roku 1889. W ostatnich latach XIX wieku powstały jeszcze fotobudki autorstwa Conrada Bernitta i Carla Sasse.

W XX wieku fotobudki znane były na całym świecie i masowo umieszczane w portach lotniczych, dworcach czy urzędach i wykorzystywane jako automaty do robienia błyskawicznych zdjęć do paszportów i innych dokumentów. Kiedy – pod koniec XX wieku – zaczęły powoli zanikać, znaleziono dla nich nowe zadanie.

Fotobudki na wesele i imprezy to wymysł XXI wieku. Pojawiły się na początku za oceanem, jednak bardzo szybko moda na imprezowe fotobudki przedostała się do Europy, w tym do Polski.

Najnowszym rodzajem fotobudek jest – powstały w ostatnim czasie – tzw. magiczne lustra (inaczej fotolustro lub po angielsku selfie mirror lub magic mirror).

 

 

Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotobudka, http://www.takeasmile.pl/fotobudka-czym-jest-fotobudka-takeasmile-pl/